A stressz egy teljesen természetes élettani folyamat, egy fokozott válaszreakció, amelyet a szervezetünk ad a megváltozott külső vagy belső körülményekre.
Ilyenkor az addig viszonylagos nyugalmi állapotot egy fokozott készültségi állapot váltja fel, ami olyan biológiai változásokkal járhat, mint a:
⦁ Szapora szívverés
⦁ Megfeszült izomzat
⦁ Heves légzés
Mindez persze elengedhetetlenül fontos egy vészhelyzetben. Az őszi-téli időszak kiemelten stresszes lehet az iskolakezdés minden nyűgével, az óraátállítással, a korai sötétedéssel, a hideggel és az ezzel járó bezártsággal. Ehhez jöhetnek még a munkahelyen adódó problémák.
Miért rossz a tartós stressz?
A stressz tehát rövid távon felkészíti testünket a gyors és hatékony cselekvésre. A gond akkor van, ha a stresszel járó készültségi állapot túl sokáig áll fenn, tehát nem sikerül rövid időn belül alkalmazkodni, vagy megoldani a problémát. Hosszabb távon a stressz egészségkárosító hatással bír, ugyanis ez a fokozott állapot teljesen kimeríti szervezetünk készleteit, és nem hagyja visszatöltődésüket. Enyhébb esetekben ingerlékenyebbek, fáradtabbak lehetünk a stressz okozta alvászavarok miatt, később azonban emésztési zavar és pszichés betegségek is jelentkezhetnek.
5 dolog, amit megtehetünk a stressz csökkentésére
Fizikai, lelki és mentális egészségünk megőrzése érdekében rendkívül fontos, hogy tisztában legyünk saját testünk működésével és jelzéseivel. Ismerjük fel, ha baj van, már az enyhébb tünetek esetén is.
- A legfontosabb, hogy azonosítsuk a stressz forrását. Mi az, ami megoldandó problémaként lép fel életünkben, ami miatt idegesek, feszültek és zaklatottak vagyunk? A változáshoz, akár jó, akár rossz, alkalmazkodni kell, vagy egyszerűen hátat fordítani és más irányba mozdulni. Legyen szó akár munkahelyről, vagy párkapcsolatról.
- Sportoljunk! A rendszeres testmozgás nagy mértékben tudja csökkenteni a bennünk felgyülemlett feszültséget. Az aktív pihenés beiktatása a heti menetrendünkbe sok felesleges idegességtől szabadíthat meg bennünket.
- A meditáció a testnek és a léleknek is jót tesz. Lelassulunk pár percre, megnyugtatjuk magunkat, lelassítjuk légzésünket, és teljesen kiürítjük elménket, hogy csak befelé, önmagunkra tudjunk koncentrálni.
- Kerüljük az élénkítő tartalmú italok túlzott fogyasztását, mint a kávé, energiaitalok, kóla, vagy feketetea. Ha túl sokat fogyasztunk belőlük, főleg a nap második felében, lehetetlenné teszik az éjszakai mély és nyugodt alvást. Kialvatlanul pedig sokkal nehezebben tudjuk kezelni a stresszes állapottal járó helyzeteket, ingerültebben reagáljuk le azokat. Ráadásul, ha hosszú távon nem tudjuk igazán kipihenni magunkat, az immunrendszerünket gyengítjük.
- Átgondolt időgazdálkodás: Ha feladatainkat elvégzését jól be tudjuk osztani, akkor elkerülhetjük a határidők közeledtével gyakran jelentkező feszültséget. Vezessünk listát a teendőinkről és a határidőkről, lehetőség szerint semmit se hagyjunk az utolsó pillanatra. Mindehhez az is nagyon fontos, hogy ne vállaljuk túl magunkat.